Ak si kladiete otázku, ako vyčistiť koženú sedačku, my jednoznačne odporúčame vyhýbať sa „babským radám“. Vo všeobecnosti platí – nedávajte na vašu koženú sedačku nič, čo by ste nedali aj na svoju vlastnú kožu.
Pozor na bežné čistiace prostriedky, ktoré sa používajú v kuchyni alebo kúpeľni. Radšej majte v zásobe prípravky na ošetrenie koženej sedačky. Čistenie koženej sedačky vyžaduje citlivosť, kvalitné prípravky, zručnosť a v neposlednom rade aj dobrú kondičku 🙂
Možno to poznáte aj vy. Kúpili ste si novú koženú sedačku a malou nepozornosťou ste si na nej spôsobili fľak, zodrali farbu, keď ste ju chceli čistiť hubkou na riad, alebo pofarbili ju dekou, či rifľami? Alebo ste si ju rozrezali už rovno pri rozbaľovaní? Aj to poznáme z rokov skúseností v tejto oblasti. Čo všetko môže koženej sedačke uškodiť?
Pevná, ale zároveň citlivá koža
Tak, ako aj ľudská koža, aj kožená sedačka je síce trvanlivá, ale vie byť relatívne citlivá na určité spôsoby poškodenia. Čím všetkým môže byť koža znečistená?
- Tekutiny: Ak sa na koženú sedačku vyleje voda alebo iná tekutina, môže to spôsobiť škvrny alebo dokonca ju trvalo poškodiť. Niektoré tekutiny môžu byť obzvlášť škodlivé, napríklad kyslé nápoje, alkohol alebo oleje.
- Mastnota a pot: Ako všetci vieme, tak ľudská pokožka produkuje pot a mastnotu. Platí to aj pre našu hlavu, ktorú si s obľubou opierame o koženú sedačku po náročnom dni. Niekoho telesné tekutiny sú agresívnejšie, niekoho menej, no v zásade všetky tieto látky rozrušujú povrchovú vrstvu vašej koženej sedačky.
- Ostré predmety: Ostré alebo ťažké predmety môžu poškriabať alebo pretrhnúť kožu, čo môže viesť k trvalému poškodeniu koženej sedačky. Dávajte pozor, čo na vašu sedačku kladiete a ako sa k nej správate.
- Slnečné svetlo: Priame slnečné žiarenie môže spôsobiť vyblednutie farby kože a s dlhodobým vystavením môže koža vyschnúť a popraskať. Na tento fakt myslite už vtedy, keď vyberáte miesto pre váš nový gauč. Viete tak predísť mnohým nepríjemnostiam.
- Teplo a sucho: Nadmerné teplo, napríklad z kúrenia v krbe, môže spôsobiť, že koža vyschne a nakoniec popraská. Je dôležité udržiavať kožené sedačky v miestnosti s primeranou vlhkosťou a umiestňovať ich mimo priameho pôsobenia radiátorov či iného veľkého zdroja tepla. Rovnaké problémy s vysychaním kože sa vyskytujú aj v klimatizovaných priestoroch.
- Chémia a čistiace prostriedky: Používanie nesprávnych čistiacich prostriedkov môže byť pre kožené sedačky veľmi škodlivé. Niektoré chemikálie vedia poškodiť povrch kože alebo spôsobiť jej vyblednutie. Stavte na kvalitné prípravky na ošetrenie koženej sedačky.
- Potraviny a mastnoty: Zvyšky potravín alebo mastnota z jedla môže na kožených sedačkách zanechať škvrny, ktoré bývajú ťažko odstrániteľné a môžu ju trvalo poškodiť. Upozornite aj svojich potomkov, že kúpa koženej sedačky je drahou záležitosťou a nech si svoje dobroty zjedia radšej pri kuchynskom stole.
- Domáce zvieratá: Pazúry alebo zuby domácich zvierat môžu poškodiť koženú sedačku, spôsobiť jej poškriabanie alebo trhliny. Držte preto svojich miláčikov v bezpečnej vzdialenosti od vašej koženej sedačky. Mačacie pazúriky vedia spraviť stovky malých poškodení na koži, pričom koža je v tých miestach otvorená a nasáva do seba vlhkosť zo vzduchu a všetky nečistoty, či mastnotu z našej pokožky. A práve tu začína proces vzniku známeho problému, ktorým je diera v koži.
- Atrament alebo farbičky: A zase sme pri potomkoch. Ak nie ste z tých, ktorí našli záľubu v kreslení po sedačke, sú to práve deti, ktoré skúšajú svoje umelecké nadanie na gauči – ideálne na novom, čistom. A práve fľaky od pera, ktoré praskne, alebo od fixiek, ktoré nejdú zmazať, vám môžu narobiť nepríjemnosti. Pozor však aj na nevinné párty hry, pri ktorých si kreslíte fixkou na telo určité znaky, ktoré sa následne vedia veľmi pekne otlačiť na sedačku. Verte tomu, že sme videli nejeden zaujímavý obrázok otlačený na sedačke. Nie vždy sú v tom deti 🙂
Základom všetkého, je udržiavať koženú sedačku v dobrej kondícii, a to pravidelným čistením a pomocou prípravkov určených na tento povrch. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť miestam, ktoré sú na sedačke „obľúbené“ a najviac využívané. Ak zanedbáte bežnú starostlivosť, alebo sa vám podarí spôsobiť poškodenie alebo škvrnu – sme tu my. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké sú možnosti riešenia.
1. Zverte sa profesionálom
Pravidelná starostlivosť o koženú sedačku dokáže predĺžiť životnosť povrchu kože až o 40 %. Ak uvažujeme, že kožená sedačka má životnosť 12 rokov, tak pri dodržaní pravidelného servisu (čistenie kože, ošetrenie kože a opravu prípadných poškodení) vám tak bude slúžiť až o 5 rokov dlhšie! Najideálnejšie by bolo nechať čistenie koženej sedačky na profesionálov, ktorí vašu sedačku dôkladne a hĺbkovo ručne vyčistia a naimpregnujú. Rozdiel vo výsledku uvidíte okamžite. Dokonca garantujeme, že ak neuvidíte rozdiel, tak za službu neplatíte! Takúto službu vám v rámci celého Slovenska už 10 rokov ponúkajú odborníci na čistenie, ošetrenie a opravu kože zo www.servis-sedaciek.sk.
Ponuka služieb:
- Čistenie koženej sedačky
- Čistenie anilínovej kože
- Čistenie kože typu Nubuck
- Čistenie a odstraňovanie fľakov zo semi-anilínovej kože
- Čistenie nubucku
- Farbenie kože
- Lokálna oprava kože
- Kompletná renovácia kože
- Odstraňovanie mastných fľakov z kože
- Impregnáciu kože (ošetrenie)
- Dezinfekciu povrchu kože
Špeciálnym postupom dokážeme ošetriť a vyčistiť aj prémiové sedačky z kože typu Nubuck a z anilínovej kože (prípadne semi-anilín), ktoré sú náchylné na vznik fľakov a mastných miest. Profesionáli z www.servis-sedaciek.sk pritom radia pri koži typu Nubuck a Anilin servisovať sedačku minimálne 3 x ročne.
2. Sada na čistenie kože a údržbu
Hĺbkové čistenie a vyživenie kožených sedačiek zabezpečí mäkkosť a atraktívny vzhľad koženej sedačky, koženej autosedačky či postele aj po dlhšej dobe jej používania. Aby boli tieto vlastnosti zachované, je potrebné ošetrovať kožu prostriedkami s tým správnym chemickým zložením. Ak sa totiž pri servise kožených sedačiek použijú bežné čistiace prostriedky, nielenže môžu zásadne ovplyvniť vlastnosti kože, ale dokonca ju môžu závažne a niekedy dokonca nenávratne poškodiť.
Aké sú teda tie správne prostriedky na to, aby bola kožená sedačka mäkká a stále vyzerala ako nová? Sada na čistenie a ošetrovanie kože by mala byť dvojzložková. Skladať by sa mala z čistiaceho prostriedku určeného na čistenie kože a impregnačného mlieka/emulzie, ktoré slúži na ochranu a vyživenie kože. Rozhodne neodporúčame prípravky 2 v 1, nakoľko nie je možné v jednom kroku kožu aj čistiť aj ošetrovať.
3. Svojpomocné čistenie sedačky
Ak nemáte možnosť zveriť vašu koženú sedačku profesionálom, poradíme vám ako sa o ňu starať tak, aby si zachovala krásny a exkluzívny vzhľad po celú dobu svojej životnosti. Zabudnite na vlhčené parfumované obrúsky, detské vlhčené utierky, prípravky na riady, alebo ďalšie prostriedky, ktorými obvykle umývate povrchy v domácnosti.
Z kožených sedačiek pravidelne utierajte prach buď jemnou handričkou alebo vhodným nástavcom na vysávači, ktorý kožu nepoškriabe. Raz za čas je však potrebné urobiť aj väčšie – dôkladné čistenie kože. V tom prípade si dajte pozor, či máte doma sedačku z hladkej-povrchovo upravovanej kože alebo brúsenej kože.
Ak máte sedačku z brúsenej kože, treba byť pri jej domácom ošetrení opatrnejší a dbať na pravidelnosť. Tento typ kože je totiž náchylnejší na znečistenie, preto ju treba udržiavať v suchu a vždy naimpregnovanú. Klasické mokré čistenie pri brúsenej, alebo povrchovo neupravenej koži neprichádza do úvahy. Na ošetrenie brúsenej kože treba použiť suché postupy. Zabúdať by ste v žiadnom prípade nemali na pravidelnú impregnáciu, prípadne na občasné nanášanie prípravku proti vyblednutiu a vysušeniu brúsenej kože.
Ak máte doma sedačku z hladkej kože (korigovanej), môžete ju bez problémov raz za týždeň utrieť navlhčenou bavlnenou mikrovláknovou handrou. Ak chcete odstrániť z koženej sedačky fľaky, alebo jej dopriať celkové čistenie, naneste na čistiacu hubku aktívnu penu, alebo iný prípravok určený na čistenie kožených sedačiek a jemným krúživým pohybom začnite fľak, resp. povrch koženej sedačky čistiť. Pozor na prílišné šúchanie alebo tlačenie na povrch kože! Tu platí ďalšie pravidlo – dôkladne, ale šetrne, lebo menej je niekedy viac, a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Aktívna pena vytiahne špinu z pórov a štruktúry, hubkou tomu ešte trošku pomôžete a následne nečistoty zotriete mikrovláknovou handrou. Nezabudnite si vždy vypláchnuť a vyžmýkať handru v čistej vode. Keď dané miesto vyčistíte a povrch kože uschne, je nevyhnuté, aby ste ho na záver vyživili mliekom na impregnáciu, čím zabezpečíte ošetrenie kože. Konkrétny postup nájdete vo videu:
Poškodenie koženej sedačky
Druhý prípad nastáva v prípade, keď na sedačke nie je iba špinavý fľak, ale vzniklo vám na povrchu kože poškodenie. Zrejme ste povrch vašej sedačky niečím pofarbili, alebo ste použili príliš agresívny prostriedok, ktorý nebol určený na čistenie kože a došlo k odstráneniu povrchovej úpravy (k poškodeniu) laku a farby. V takomto prípade sa to už nedá vyčistiť a jediná možnosť je dané miesto opraviť, teda nafarbiť nanovo.
My si v takomto prípade miesto pripravíme na opravu, odmastíme ho, namiešame si farbu presne podľa vašej sedačky a na poškodenom mieste vytvoríme novú povrchovú úpravu – ochrannú vrstvu. Takýmto zásahom dostaneme vašu sedačku do stavu „ako nová“.
Či sa jedná o novú, alebo staršiu koženú sedačku, predpokladom udržania dlhodobo krásneho vzhľadu a životnosti je pravidelná starostlivosť. Oprava kože nastáva v prípade, že je na nej už aj poškodenie. Na naše opravy kože dávame samozrejme aj záruku. A okrem záruky vám garantujeme, že ak budete pravidelne aspoň 1 x ročne servisovať vašu sedačku, bude stále „ako nová“ a bez poškodení. Predĺžite jej tak životnosť a ušetríte pri kúpe novej koženej sedačky.
Takouto odbornou starostlivosťou dokážete predĺžiť životnosť koženého povrchu až o 40 %. My v servise sedačiek vám radi s odbornou starostlivosťou o vašu koženú sedačku, alebo kožený interiér v aute pomôžeme. Opravu nechajte vždy radšej na profesionálov – objednajte si našu službu.
Pozrite sa, ako prebieha celý proces čistenia koženej sedačky a jej oprava u nás.
Prevencia je základ
Predchádzanie poškodenia koženej sedačky vyžaduje pravidelnú a dôkladnú údržbu a prevenciu. Tu je niekoľko tipov, ako udržať vašu koženú sedačku v dobrom stave:
- Pravidelné čistenie: Používajte mäkkú, mierne navlhčenú handričku na pravidelné odstraňovanie prachu a nečistôt. Vyvarujte sa používaniu bežných čistiacich prostriedkov, ktoré môžu kožu vysušiť, alebo poškodiť.
- Špecifické čistiace prostriedky pre kožu: Používajte čistiace prostriedky určené špeciálne pre kožu. Tieto produkty pomôžu predchádzať vysušeniu a popraskaniu kože. Tieto produkty by mali byť Ph neutrálne. Ak prípravky nie sú Ph neutrálne, treba povrch kože vždy neutralizovať po čistení čistou vodou.
- Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu a teplu: Umiestnenie koženej sedačky priamo na slnku, alebo v blízko tepelného zdroja môže spôsobiť jej vyblednutie a vysušenie. Snažte sa sedačku umiestniť tak, aby nebola vystavená extrémnym podmienkam.
- Na kožené sedačky a kožu nikdy neukladajte noviny a časopisy. Novinové farbivo môže preniknúť a zafarbiť povrch koženej sedačky. Takéto farbivo sa z kože vyčistiť nedá, je nutné kožu nafarbiť.
- V období vlhka dostatočne vetrajte. Kožená sedačka nasáva vzdušnú vlhkosť, vďaka čomu predídete predčasnému vysušeniu kože. Optimálne podmienky pre kožený nábytok sú vlhkosť vzduchu v rozmedzí 55 – 75 % a teplota vzduchu 12 – 25 °C.
- Okamžité ošetrenie škvŕn: Ak došlo k rozliatiu tekutiny, čo najskôr ju utrite mäkkou handričkou. Nikdy neodstraňujte škvrny tým, že ich šúchate silou, pretože to môže spôsobiť poškodenie povrchu kože, zodratie povrchovej úpravy.
- Opatrne s ostrými predmetmi: Ak máte deti alebo domáce zvieratá, buďte opatrní s ostrými hračkami, pazúrikmi alebo inými predmetmi, ktoré by mohli kožu poškriabať alebo pretrhnúť. Každé poškriabané miesto na povrchu koženej sedačky, kde je viditeľná odhalená koža je budúcim problémom. Koža cez toto „odhalené“ miesto nasáva do seba vlhkosť, nečistoty, mastnotu a na tomto mieste sa začne časom robiť diera. Dôrazne odporúčame, takéto poškodenia podchytiť v začiatku, aby ste sa vyhli komplikovanému a nákladnému čalúneniu – výmene materiálu.
- Pravidelná údržba: Používajte špeciálne prípravky na kožu aspoň raz za 6 – 12 mesiacov, aby bola koža stále mäkká a pružná. Tým sa predíde jej popraskaniu a predčasnému starnutiu.
- Ochrana: Ak je to možné a situácia u vás doma to vyžaduje, použite na zakrytie koženej sedačky deky alebo pokrývky. Tie povrch ochránia najmä v prípade, ak sa na sedačke často vyskytujú práve malé deti alebo domáce zvieratá.
- Vyhýbanie sa agresívnym chemikáliám: Nikdy nepoužívajte agresívne chemikálie ako je bielidlo, amoniak, alebo silné čistiace prostriedky. Práve tieto produkty môžu vážne poškodiť alebo zafarbiť kožu.
Dodržiavaním týchto pokynov môžete predísť mnohým bežným problémom, ktoré vedú k poškodeniu kožených sedačiek a pomôcť udržať ich krásu a funkčnosť po mnoho rokov.