Ako vyčistiť kožu správne? To je otázka, ktorá zaujíma každého majiteľa koženej sedačky, alebo auta s koženým interiérom.
Čistenie kože sa môže zdať ako banálna vec, až kým to sami neskúsite na vlastnej koži. Je to precízna a namáhavá práca, pri ktorej musíte mať aj trochu citu v ruke, aby ste si na koži nespôsobili poškodenia. Často sa v praxi stretávame so situáciou, že sa majitelia rozhodnú pre svojpomocné čistenie koženej sedačky a pri tom si doslova zoderú farbu. Na to treba dať určite veľký pozor. Koža je síce pevný prírodný materiál no jej povrchová úprava (farba) vyžaduje jemný prístup. Táto povrchová úprava poskytuje koži ochranu pred vonkajšími vplyvmi a v neposlednom rade určuje jej farbu.
Kožu treba detailne vyčistiť, rozpustiť patinu a špinu, následne ju zotrieť z povrchu a nechať povrch dobre vyschnúť.
Čistenie koženej sedačky s piatimi sedacími miestami zaberie jednému človeku cca 5 hodín. Na čistenie kože je ideálne použiť špeciálne hubky a krúživým pohybom bez tlaku prejsť celý povrch. Uvoľnenú špinu zotrieme mikrovláknovou handrou, ktorú pravidelne oplachujeme.
Po vysušení povrchu kože je potrebné naniesť impregnačný prípravok. Ten by nemal byť ani mastný, ani príliš hustý, aby sa dostal do štruktúry a vytvoril neviditeľnú vrstvu. Táto neviditeľná vrstva impregnačného prípravku zvyšuje oderu schopnosť kože, vyživuje ju, chráni a zmäkčuje.
Popri čistení kože treba dôkladne prezrieť povrch sedačky či niekde nenájdete škrabanec, alebo iné poškodenie kože, resp. povrchovej farby. Ak by ste niečo takéto našli, odporúčame vykonať opravu čo najskôr. Takto poškodené miesto je najnáchylnejšie na vznik väčších poškodení, ktoré sú drahšie a zložitejšie na opravu. V niektorých prípadoch sa stáva, že oprava kože už nie je možná a čalúnenie je vtedy jediná možnosť ako dostať sedačku do lepšieho stavu.