Všetko čo si kúpime a chceme, aby nám vydržalo dlhšiu dobu si vyžaduje určitý stupeň starostlivosti.
Podceniť starostlivosť pri novej (nie len novej) sedačke môže mať za následok nečakané výdavky na opravu, zvýšenú cenu za „pravidelnú starostlivosť“, alebo v najhoršom prípade nutnosť kúpy novej.
Keď si kúpime nové auto, asi by sme nemali zabudnúť na prvú výmenu oleja a prevádzkových kvapalín, prípadne kontrolu bŕzd, atď. Tak isto by sme na to nemali zabúdať aj pri kúpe novej sedačky.
Nová kožená sedačka (nie len kožená) v dnešnej dobe stojí porovnateľne ako jazdený automobil, no aj napriek vysokej cene stále veľa ľudí zabúda na to, že aj o svoj nový prírastok, ktorý im zdobí obývačku sa treba poriadne starať a to úplne od začiatku. Prinášame preto v stručnosti prehľad základnej starostlivosti o kožené sedačky ako aj o sedačky látkové, koženkové a „ekokožené“.
Údržba kože
Za predpokladu, že sa koža na sedačke správne udržiava, jej životnosť v plnej kráse a kondícii môže byť kľudne aj 20 – 30 rokov. O kožený povrch sa treba pravidelne a od úplného začiatku starať, inak mu hrozí lámanie, praskanie, straty, či zmeny farby a v neposlednom rade aj strata jej krásy.
Alergici na prach by mali zvážiť kožu ako poťahový materiál, prach sa totiž neusádza do kože tak, ako pri iných poťahových látkach. Kožený poťah sedačky nie je citlivý na prach a nevyžaduje vysávanie preto je pre alergikov vhodnejší. Koža je však na druhej strane veľmi citlivá na ľudský pot, mastnotu z rúk a hlavy a agresívne prostriedky.
Na pravidelné čistenie kože je dobrá destilovaná voda a špeciálne prípravky určené na kožu (POZOR, NIE JE PRÍPRAVOK AKO PRÍPRVOK). Pri bežnom upratovaní je dobré utrieť prach z povrchu vlhkou mikrovláknovou handrou. Dôkladné čistenie a ošetrenie sa odporúča pri bežnom používaní 1-2 x ročne, pri zvýšenej záťaži 3-4 x ročne (ani príliš časté čistenie nie je dobré).
Čo sa týka efektivity čistenia, kvalitný čistiaci prípravok vie dôkladne odstrániť špinu, patinu a pot z pórov kože. Lacnejšie prípravky kožu vysušujú, často upchávajú póry a koža prestáva dýchať. Dôležitý je aj spôsob čistenia a nástroje na to používané. Čo najjemnejší prístup je ten najlepší. Jemnú špeciálnu hubku, ešte jemnejšiu mikrovláknovú handru a citlivosť ručnej práce nenahradí žiadny stroj na svete!
Samozrejme po dôkladnom čistení prichádza rad na už spomínanú impregnáciu. My používame špeciálny long-life leather protector, ktorý kožu chráni, vyživuje, zmäkčuje a tým pri pravidelnej údržbe predlžuje aj jej životnosť. Nepoužívajte nič mastné ako napríklad rôzne krémy, včelie vosky, atď.
Na dlhodobú trvácnosť kože vplýva aj umiestnenie nábytku v interiéri. Neumiestňujte koženú sedačku vedľa zdrojov tepla, na priame slnečné svetlo (exteriér), vedľa kozubu (poškodenie sálavým teplom a iskrami).
Kožená sedačka môže byť pekná iba pri dodržaní pravidelnej a šetrnej starostlivosti. Materiál ako koža, ktorý je tak odolný, že nás sprevádza po celé roky vyžaduje aj patričnú starostlivosť. Nepodceňujte preto pravidelnú údržbu svojej koženej sedačky (čistenie a následné ošetrenie kože je základom, ako dosiahnuť dlhodobo krásny vzhľad každej koženej sedačky).
Údržba koženky
Čalúnnická koženka sa vyrába nepriamym nanášaním PVC s rôznymi prímesami na tkaninu a je dostupná vo veľa odtieňoch, leskoch, textúrach a hrúbkach. Je výrazne menej priedušná ako pravá koža, čo má za následok, že sa na nej ľahko spotíte. Koženka neprepúšťa vodu, má výrazne nižšiu odolnosť voči oderu a neposkytuje „teplý pocit“ sedenia ako pravá koža. Technológia výroby koženky značne pokročila, aby sa čo najviac priblížila technickým vlastnostiam pravej kože, no stále ju nedobieha ani vlastnosťami ani krásou. Ani skúsení znalci pravej kože na prvý pohľad niekedy nedokážu odlíšiť kožu od koženky, rozdiel sa nájde až po dôkladnom ohmataní materiálu. Dokonca rozdiel pri zbrúsených typoch kože a koženky je náročné identifikovať aj dotykom.
Koženka sa vyznačuje životnosťou okolo 3-4 roky a pri pravidelnej starostlivosti a impregnácii (podobný postup ako pri koži) sa dá jej životnosť predĺžiť až o 30 %. Pravidelnou starostlivosťou sa predíde lámaniu, vysušovaniu a následnému olupovaniu PVC filmu z podkladovej tkaniny.
Údržba ekokože
Tento poťahový materiál sa vyrába nanášaním polyuretánu na prevažne bavlnený podklad a má dobré technické vlastnosti. Ide hlavne o dobrú odolnosť voči oderu a výbornú pevnosť, stálofarebnosť, pomerne nízku náročnosť na starostlivosť. Pocitovo, dotykom je podobnejšia pravej koži ako koženka, ale stále v porovnaní s kožou nemá takú dobrú životnosť. Ekokoža je obojstranné priedušná („dýcha“) a je vysoko citlivá na tekutiny. V prípadne poliatia ekokože, tekutina rýchlo vsiakne a dokáže preniknúť až na podkladový materiál (pena, pružiny). Ekokoža osloví výrazne nižšou cenu poťahu, v porovnaní s pravou kožou. Pozor na prípadnú zámenu lacnej koženky za ekokožu.
Údržba látky
Pri látke sa odporúča pravidelné vysávanie (2 x týždenne) a občasné tepovanie (ročne), vhodné je moderné čistenie parou (nepoškodí materiál no efekt nie je vždy perfektný), čistenie špeciálnym jemným šampónom alebo suchou penou. Poťah by nemal pri čistení príliš navlhnúť do hĺbky a po čistení by sedačka mala dôkladne vyschnúť, skôr ako si na ňu sadnete.
Potrebujete vedieť o sedačkách viac? Chcete sa poradiť o kožených sedačkách? Neviete sa rozhodnúť, ktorá bude pre Vás lepšia ? Napíšte, alebo zavolajte nám!
Tím www.servis-sedaciek.sk