Poťah a jeho vlastnosti
Koža
Koža je nenapodobiteľný prírodný elastický materiál. Je pevná, pružná, odolná proti opotrebovaniu a odolná voči „zrazeniu sa“. Je to materiál jednoducho povedané „povrchovo pripravený“ na menšie katastrofy.
Dobre naimpregnovaná koža odolá stopám po rozliatom víne, káve, vosku a prakticky žiadne stopy po drobných nehodách na nej nebudú viditeľné. Po vyliatí vína, či sladkej vody na koženú sedačku nemusíte utekať pre soľ a na druhý deň volať tepovaciu firmu, dokonca nemusíte ani dopozerať obľúbený film z iného miesta na sedačke. Z naimpregnovanej kože jednoducho utierkou zotriete vodu, či víno a dopozeráte film bez zbytočne pokazenej nálady.
Aký typ kože vybrať na svoju sedačku ?
Rozdiely v štruktúre kože na koženej sedačke vychádzajú z prírodných vlastností použitého materiálu. Nie sú považované za nedostatok, alebo predčasné poškodenie materiálu, práve naopak sú zárukou JEDINEČNOSTI daného kusu nábytku. Na výrobu koženej sedačky sa využíva prevažne (až 98 %) hovädzia koža (useň) v hrúbke (od 0,9 do 3-4 mm) a v rôznych prevedeniach a povrchových úpravách.
Rozdelenie podľa povrchovej úpravy koženej usne:
1. Korigovaná koža (nazývaná aj pigmentová) – drvivá väčšina predávaných sedačiek má tento typ povrchovej úpravy. Povrch kože je síce tvrdší, koža je však skutočne odolná, nakoľko jej povrch je chránený jemnou vrstvou farby a laku.
Sedačka s takýmto povrchom vyžaduje len základnú starostlivosť: 1-2 x ročne vykonať hĺbkové čistenie a impregnáciu a dlho zostane v dobrej kondícii. V prípade ošúchania farby z povrchu nie je problém takéto poškodenie opraviť.
2. Anilínová koža – je to kožená useň v tej najpôvodnejšej, nechránenej a zároveň najháklivejšej podobe. Koža je citlivá a mäkká, pravdepodobne aj prirodzene najkrajšia. Iba málo výrobkov je potiahnutých týmto typom kože, lebo starostlivosť o ňu je náročnejšia a je potrebná od úplného začiatku používania. Pocit z používania a dotyku je však nenapodobiteľný a žiadna iná povrchová úprava nie je taká ako anilínová.
Sedačka s takýmto povrchom vyžaduje zvýšenú starostlivosť: 4-6 x ročne vykonať hĺbkové čistenie a viacnásobnú impregnáciu a jedine vtedy sa vyhnete vzniku fľakov a zmenám vo farebnosti na jej povrchu.
POZOR: Na zvýšenú starostlivosť o tento typ kože málokedy zákazníka predajca pri predaji sedačky upozorní (pritom sa jedná o najdrahší typ kože). Následne sa na nás obracajú klienti, aby sme im fľaky pomohli vyčistiť, čo už však nie je možné, pokiaľ nebola sedačka pravidelne od prvého použitia čistená a impregnovaná.
3. Semianilínová koža – je koža, ktorá je len jemne upravovaná, je to kompromis medzi anilínovou kožou a korigovanou (pigmentovou) kožou. Veľmi málo sedačiek je z nej vyrábaných sériovo.
Sedačka s takýmto povrchom vyžaduje priemernú starostlivosť: 2-4 x ročne vykonať hĺbkové čistenie a impregnáciu.
4. Štiepenka (spodná časť teľacej kože) je z technického hľadiska nevhodná ako poťahová látka, osloví však zaujímavou cenou. Štiepenka vzniká pri procese výroby usne jej vodorovným rozdelením a je poddajnejšia roztiahnutiu v porovnaní s vrchnou časťou kože. Nemala by sa používať na tých častiach koženého nábytku, ktoré prichádzajú do kontaktu s ľudskou pokožkou (pot a masť by ju zničili). Nízka cena koženej sedacej súpravy môže hovoriť o tom, že sa pri jej výrobe nepoužila kvalitná pravá koža, ale iba čiastočná koža, teda štiepenka.
Sedačka s takýmto povrchom vyžaduje len základnú starostlivosť: 1-2 x ročne vykonať hĺbkové čistenie a impregnáciu avšak ani to nezaručuje jej dlhú životnosť, nakoľko je príliš poddajná. NEODPORÚČME
Látka
Tento typ poťahu je jednoznačne najrozšírenejší čalúnnicky materiál a vyrába sa z rôznych kombinácií vysoko technických moderných materiálov. Látka ako poťah má neobmedzenú paletu dizajnu, vie vynikať odolnosťou voči oderu (dostupné sú látky s 100 000 MTD), navodiť príjemne mäkký pocit pri sedení, prípadne ležaní.
Látka má veľkú nevýhodu a to zvýšenú náchylnosť ku tvorbe škvŕn, strate pevnosti, akumulácii prachu a roztočov a priesaku tekutín. Textílie veľmi dobre absorbujú znečistenie ako napríklad ľudský pot, prach, odumretú kožu, chlpy, vlasy a následne môžu spôsobiť nepríjemný pach, prípadne sa na poťahu vytvoria tzv. „žmolky“, alebo nevyčistiteľné škvrny.
Aby sa týmto neželaným javom zabránilo, poťahové látky sú vyrábané s rôznymi ochrannými úpravami. Najznámejšia úprava, zvyšujúca ochranné vlastnosti povrchu látky, je úprava Teflonom (tento chemický zázrak sa však postupne „zbrúsi“ a sedačka bude zase nechránená pred znečistením a poškodením). Teflon dokáže rapídne zvýšiť odolnosť látkového poťahu voči vode, mastnote, prachu a dokonca vie mierne zvýšiť odolnosť voči oderu.
Ak Vás zaujíma ešte niečo, čo sme v článku nespomenuli, kľudne nás kontaktujte a poradíme Vám pri výbere toho správneho poťahu na Vašu novú sedačku.
Šťastný výber a dlhú radosť z novej sedačky (či už koženej, alebo látkovej) Vám praje celý tím servis-sedaciek 🙂